2020. december 17., csütörtök

A zene elengedhetetlen része: a basszusgitár!

 

Írta: Medve Márton

A basszusgitár hangjával nap mint nap találkozunk. Ezt a mindennapos zene-, illetve rádióhallgatásnak köszönhetjük. Pontosan milyen hangszer is a basszusgitár? Miért szeretjük? Az emberek egy része úgy gondolja, hogy a basszusgitár a zenében nem hallatszik, és egyáltalán nem fontos. A következőkben ezt fogom megcáfolni, és bizonyítani.

         A basszusgitár az ötvenes-hatvanas években váltotta fel a nagybőgőt. Szerepe ugyanaz maradt: megadni a zene alapját. Mielőtt valaki basszusgitározni kezd, tudnia kell, hogy ez a hangszer már szinte minden zenei műfajban ott van és háttérből gyakran kilép. Ezáltal szólóhangszer is.

         A basszusgitár és a dob együtt adja meg a zenében azt, amit lüktetésnek nevezünk. A kettő összjátéka az, ami számunkra kellemessé teszi a zenét. Ha az egyik megszűnik, a zene hiányos lesz, nem fog tetszeni. A basszusgitár általában olyan hangokat ad ki, amiről nem is feltétlenül tudjuk, hogy honnan jön, csak azt érezzük, hogy jó és kellemes. Tehát nem azt érezzük, ha van, hanem azt, ha nincs. Egy zene basszusgitár nélkül üres és nyers, olyan, mint egy főétel köret nélkül. Például, nézzünk meg egy átlag rockzenekart! Ez három hangszerből áll: dob, gitár, basszusgitár. Ha ebből kivesszük a basszusgitárt, akkor a gitár szólójánál nem lesz semmi kíséret. A dob tartani fogja az ütemet, de az egész üres és esetlen lesz a basszus hiánya miatt. Az embereknek nagy valószínűséggel így nem tetszene. Miért? Azért, mert az emberi fül a kellemes, mély hangokat szereti, ez ugyanis nyugtat és melegséget áraszt a testünkben.

         Tanulását az alapoktól kell kezdeni, kezdve a felépítésével. A fő részei a fej, ahol a hangolókulcsok vannak. A nyak, ahol a fogólap és a bundok helyezkednek el. A test, ahol a hangszedők, a húrláb, a hangszedőkhöz tartozó potméterek, és kimeneti aljzat található. Általában egy basszusgitár négyhúros, de vannak öt-, hat-, és több húrosak is.


         A következő fontos rész a hangszer tartása. A hangszert élére állítva a térdünkre, illetve ha állunk, akkor a vállunkra helyezzük. A húrokat a középső és mutató ujjunkkal vagy pengetővel szólaltatjuk meg. Van olyan technika, amikor a hüvelykujjunkkal, de erről majd később lesz szó. A helyes bund lefogásával megkaphatjuk a kívánt hangot. Próbáljunk először egyazon hangon, különböző ritmusokat játszani! Ne lepődjünk meg, ha a kezeink nagyon hamar elfáradnak, szokniuk kell a helyzetet.

        Amikor már jól mennek az alap ritmusok, akkor kezdjünk el hangokat váltogatni, fel, illetve le skálázni a hangszeren. A skálázás után elkezdhetünk megtanulni egyszerűbb rock és pop számokat. Ezek általában három vagy négy hangból állnak. Ha úgy érezzük, hogy ezek már túl könnyűek, akkor megtanulhatjuk a slap technikát (slappelést). Ez a hangszer húrjainak tépésével és ütésével vegyített játékmód. Mindez rengeteg gyakorlást és időt vesz igénybe. Egy dolog van, amit el kell fogadni: mindig lesz hova fejlődni.

       
        Ha úgy érzed, hogy a basszusgitár nem fontos hangszer a zenében, akkor jobban vizsgáld meg azt a zenét, amit éppen hallgatsz. Biztos vagyok benne rájössz, hogy tévedtél. A basszusgitár mindig is egy meghatározó hangszer lesz a zenében és az életünkben! Legalábbis az enyémben biztos.

1 megjegyzés:

  1. Gratulálok Márton, nagyon érdekes beszámoló és ezek után biztos vagyok benne, hogy meghatározó hangszerről van szó!

    VálaszTörlés